Drukowanie i kserowanie dokumentów papierowych jest nieodłącznym elementem pracy biurowej. W wielu branżach papier to wciąż podstawowy nośnik danych, na którym umieszczane są oferty handlowe, cenniki, umowy, czy broszury produktowe. Podczas drukowania dokumentów może dochodzić do zacięć papieru w drukarce. Jakie działania warto podjąć, by ograniczyć ilość zakleszczeń kartek w urządzeniu?



Wybór odpowiedniego papieru

Często występujące zacięcia papieru w drukarce mogą skutecznie zakłócać wydajną pracę biurową. Dlatego warto opracować i wdrożyć dobre praktyki, których stosowanie pozwoli znacznie ograniczyć przypadki zakleszczenia papieru. Bardzo istotny jest wybór odpowiedniego rodzaju papieru biurowego. Najlepiej używać ryz przeznaczonych do konkretnego typ urządzenia – kserokopiarki, drukarki laserowej lub atramentowej – na przykład papieru ksero Polspeed A4 o gramaturze 80g.


Dobra praktyka użytkowania papieru

Odpowiednie przechowywanie papieru, a także sposób jego dokładania do drukarki, również mogą mieć wpływ na ilość zacięć. Kartki muszą być suche, dlatego ryzy lub pudełka z papierem powinny być składowane w ogrzewanym pomieszczeniu pozbawionym wilgoci. Papier dostarczony przez kuriera, na przykład papier do drukarki HP Office A4, szczególnie zimą, należy pozostawić w ogrzewanym wnętrzu, by wysechł. Ważną czynnością jest wkładanie papieru do drukarki. Arkusze pakowane w formie ryzy są bardzo mocno sprasowane, więc poszczególne karki mogą być ze sobą sklejone. Najlepszym rozwiązaniem jest napowietrzanie papieru przed jego włożeniem do urządzenia. Jak to zrobić? Należy mocno chwycić ryzę papieru jedną dłonią, a drugą wykonać ruch naśladujący kartkowanie książki po to, by powietrze dostało się pomiędzy kartki. Można również, trzymając ryzę oburącz, delikatnie ją powyginać. Następnie, przed włożeniem papieru do drukarki, należy wyrównać brzegi kartek, z wyczuciem stukając nimi o twardą powierzchnię biurka.



Właściwe korzystanie z drukarki

Używanie specjalistycznego papieru, takiego jak satynowy POL Color Laser o gramaturze 160 g/m2, może wymagać dokonania zmian w preferencjach drukowania. Opcja wyboru odpowiedniego typu nośnika – papieru grubego, specjalnego, kartonu, czy folii znajduje się we właściwościach drukarki. Po ustawieniu tego parametru proces drukowania powinien przebiegać sprawnie, a jakość wydruku pozostać na wysokim poziomie. Taka sama zasada obowiązuje przy używaniu papieru do dyplomów, czy innych, specjalistycznych arkuszy. Warto pamiętać, że poszczególne podajniki – kasety, czy taca ręczna obsługują określoną gramaturę papieru. W niektórych drukarkach papier grubszy niż 80 g m/2 należy wkładać do dodatkowego podajnika – specjalnej tacy. Informacje na ten temat są umieszczane przez producenta w instrukcji obsługi urządzenia.



Dbanie o stan techniczny urządzenia

Może okazać się, że stosowanie wysokiej jakości papieru, jego napowietrzanie oraz ustawianie opcji drukowania nie pomagają i drukarka wciąż zacina kartki. Jeśli w wyniku usuwania zakleszczonego arkusza kartka podarła się, jeden z jej fragmentów mógł pozostać we wnętrzu drukarki. Po jego usunięciu praca urządzenia powinna wrócić do normy. Co jeszcze może być przyczyną zacięć? Na złą pracę drukarki będą miały także wpływ brudne lub zużyte rolki, które podają papier. W takiej sytuacji najlepiej zamówić serwis urządzenia lub pojechać do punktu napraw i poprosić o określenie przyczyny zakleszczania kartek w drukarce oraz wyczyszczenie, lub wymianę rolek.

Na ograniczenie zacięć w drukarce wpłynie wybór odpowiedniego papieru, jego właściwe przechowywanie oraz umiejętne korzystanie z urządzenia. Warto podjąć odpowiednie działania, by zmniejszyć ilość występujących zacięć i móc wydajnie i bezproblemowo korzystać z drukarki.